O mnie

Witold Śliwiński

Urodził się 24 lutego 1963 roku w Krośnie.
Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym, kierunek – formy użytkowe, i wychowankiem znanego artysty rzeźbiarza Władysława Kandefera, ucznia Ksawerego Dunikowskiego. Po ukończeniu liceum był słuchaczem Studium Fotograficznego w Krośnie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” w Warszawie.

Jako początkujący artysta zajmował się grafiką i rysunkiem, projektował także znaki graficzne dla firm oraz wykonywał aranżacje ekspozycji targowych. Kolejny etap to projektowanie i wykonawstwo artystycznych i użytkowych wyrobów ze skóry.

Od 1996 roku w twórczości artysty zagościła sztuka nowoczesna, dzięki której powstały szklane dzieła sztuki. Od tego czasu rzeźbiarz wykonuje szkło artystyczne na indywidualne zamówienie oraz do galerii.

Jako artysta zafascynował się szkłem, które stało się dla niego tworzywem twórczym, z którego powstała szklana rzeźba. Obok form tradycyjnych, harmonijnie zakomponowanych, o klasycznej linii i powściągliwym zdobnictwie, pojawiła się sztuka nowoczesna i to ona właśnie zaczęła dominować. Jego poszukiwania mają swoje odzwierciedlenie w ogólnej tendencji rozwojowej współczesnego szkła artystycznego.

„Szkło to dziwna substancja. Z jednej strony wymagająca, żądna skupionej uwagi i rozległej wiedzy. Z drugiej, wyrazista, a zarazem chętna do zmian.” Jako materia może być poddana różnego rodzaju działaniom i technikom, może być barwiona, wyciągana, stapiana, rozciągana, cięta, dmuchana, tłuczona i na nowo łączona. Idąc tym tropem, artysta rozpoczął eksperymenty z formami szklanymi, łącząc je z innymi materiałami tak odmiennymi, jak np. metal, kamień czy drewno. Cały czas szukając nowych rozwiązań, testuje możliwości i kondycję szklanej materii.

Szkło łączone jest z różnymi elementami, uzyskując niejednokrotnie nieprzewidywalny, zaskakujący rezultat.

Efekty tej pracy są wypadkową doświadczenia i dojrzałości twórczej, jak i jego pasji eksperymentatorskiej połączonej z odwagą i ryzykiem działań nowatorskich. Na tej podstawie powstają rzeźby do aranżacji wnętrz dla firm, do domu, do muzeów. Bo szkło, niezależnie od sposobu produkcji i obróbki, zawsze pozostanie materiałem na swój sposób magicznym.

Sztuka współczesna stała się dla artysty inspiracją do tworzenia nie tylko form dekoracyjnych i wyrobów artystycznych, ale także ściśle użytkowych.Współpracuje z Krośnieńskimi Hutami Szkła, Hutą Szkła „Sabina” oraz innymi firmami tej branży na terenie Krosna. Jest laureatem wielu konkursów. Jego prace o charakterze użytkowym były wystawiane na Targach Szkła we Frankfurcie, a także w Nowym Yorku, Las Vegas, Brukseli, Lipsku, Poznaniu. Rzeźby szklane znajdują się w wielu galeriach na terenie kraju oraz za granicą.

Inni o mnie

Stanisław Borowski
Artysta Witold Śliwiński, którego poznałem całkiem niedawno, podczas krótkiego pobytu w Krośnie. Witek zaprosił mnie do swojej firmy …
Sztuka Podkarpacia

W pewnym momencie, być może na skutek wyczerpania się inwencji w dziedzinach dotychczasowych artystycznych prób …

Zbigniew Hübsch

„Jego prace pokazują szeroki zakres jego dokonań i wielu lat uporczywych poszukiwań, całą tę różnorodność wynikającą z gigantycznej i gorączkowej pracy …

Maciej Syrek
Witold Śliwiński w moich oczach jest twórcą posługującym się swobodnie wieloma materiałami w swojej pracy. Jego początki, to była praca w szkle, stopniowo rozszerzając się na inne …